Get in touch

Interactive Bar

Log in
Google Search
Google Translate
Contact Us

Seascale Primary School

Aim High

PE and Sport Premium

Platinum Award

Platinum Award 1

 

The Daily Mile

 

Can you find us on the map.

 

https://thedailymile.co.uk/

We have started our journey for completing the Daily Mile!

Sports Fixtures for this year.

Sports fixtures for 2017-18

 

Date

Event

Venue

Time

Year Group

Organiser

18thSeptember

WLA 5 aside Football l

West Lakes Academy tarmac courts

Squads max 7, 5 to play

 

12.30pm

5 & 6

Ali Lister

26thSeptember

WLA X Country

St Bees School grass playing fields

Squads of 6 Boys & 6 Girls Yrs 3 / 4, & 5 / 6

 

1.00 – 2.30pm

3,4,5 & 6

Ali Lister

2nd October

WLA High 5 Netball

West Lakes Academy

Squads of 7 must include 2 boys

12.40 – 2. 40pm

5 & 6

Ali Lister

16th October

WLA Multi Skills

 

 

 

West Lakes Academy

 

 

9.30 – 11.00

KS 1 & 2

Ali Lister

6th November

 

WLA Mini Hockey Festival

 

 

 

Cleator Moor Astro Turf

 

 

12.30 – 2.40

5 & 6

Ali Lister

20thNovember

South Copeland Inclusion Festival

West Lakes Academy

Max 10 pupils

 

 

12.35 – 2.30

KS2

Ali Lister

15th January

WLA Sportshall Athletics

 

 

WLA

 

9.30 - 11.00

5 & 6

Ali Lister

5th February

Copeland Sportshall Final

 

 

St Bees School

TBC

5 & 6

Rob

Phizacklea

27th February

WLA Key Step 1 Gymnastics

 

 

Montreal School

AM

KS 1 & 2

Ali Lister

16th March

Copeland Key Step 1, 2 & 3 Final

 

 

St Benedict’s School

AM

1,2,3, 4, 5 & 6

Rob

Phizacklea

27th March

WLA Quicksticks Hockey

 

Cleator Moor Astro Turf

12.30 – 2.40

3 & 4

Ali Lister

27th March

Cumbria School Games Tag Rugby Final

Penrith Leisure Centre

AM

7 – 11

Active Cumbria

27th March

Cumbria School Games Sportshall Athletics Final

Penrith Leisure Centre

PM

5 & 6

Active Cumbria

28th March

Cumbria School Games Key Step Gymnastics Final

Penrith Leisure Centre

All DAY

1,2,3,4,5 & 6

Active Cumbria

17th April

WLA High 5 Netball

 

 

West Lakes Academy

Squad of 7 must include 2 boys

12.30 – 2.40

5 & 6

Ali Lister

18th April

Copeland Hockey Final

 

 

Millom School

AM

3 & 4

Rob

Phizacklea

30 April

WLA Mini Red Tennis

 

 

WLA

Teams of 2 boys& 2 Girls

9.30

3 &4

Ali Lister

14th May

WLA High 5 Netball

 

 

 

West Lakes Academy

12.30 – 2.40

5 & 6

Ali Lister

21st May

WLA & Millom Tri

Golf Festival

 

 

St Bees School

12.30 – 2.40

3,4,5 & 6

Ali Lister

25th May

Copeland Mini Red Tennis Final

 

 

 

West Lakes Academy

12.30-2.30

3 & 4

Rob

Phizacklea

7th June

Copeland High 5 Netball Final

 

 

 

St Patrick’s

1.00-2.45

5 & 6

Val Bell

14th June

Copeland Country Dance Extravaganza

 

 

 

Whitehaven Sports Centre

1.30-2.45

KS 1 & 2

Val Bell

18th June

WLA Rounder’s

 

 

 

West Lakes Academy

12.30 – 2.30

5 & 6

Ali.Lister

25th June

WLA X Country

 

 

 

Bookwell School

Gosforth School

AM

PM

KS1

KS1

Ali Lister

2nd July

WLA Athletics

 

 

Bookwell School

1.00 – 2.40

3 & 4

Ali Lister

X country

X country 1
Top